Hakkımda

İktisatçı, yazar… Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans iktisat eğitimi görmüştür. Finans ve iktisat alanlarında yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde yapan Dr. Ertem, doktorasını yine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde (Sosyal Bilimler Enstitüsü) yapmıştır.

Dr. Ertem, ekonomi-politik, ekonomi-politikaları, para politikaları alanlarında çalışmış olup, bu alanlara ilişkin çok sayıda makale çalışması bulunmaktadır. Ekonomi yazılarını, ana akım iktisat öğretisi dışında günlük makaleler olarak uzun yıllar çeşitli dergi ve gazetelerde yazmıştır.

2014 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı olarak atanmıştır.

İstanbul Üniversitesi’nde ve baş danışmanlığına atanmadan önce THK üniversitesinde öğretim üyeliği yapmıştır. Dr. Ertem, uzun yıllar çeşitli yayın organlarında ve gazetelerde köşe yazarlığı, ekonomi konusunda TV yorumculuğu da yapmıştır.

Üniversitede, bilgi ekonomisi, ekonomi-politik, alternatif büyüme ve para teorileri dersleri veren Ertem, 2011 yılı MÜSİAD en iyi ekonomi yazarı ödülünü almıştır.

Halen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak kamu görevini sürdürmektedir.

Etkileşim Yayınları’ndan Bitişler ve Başlangıçlar ve Yeni Dünya Düzeni-Wiki Leaks, Dünyayı Sarsan 60 Gün ve Yatağını Bulan Nehir (Erdoğan dönemi ekonomi politiği) olmak üzere 4 kitabı bulunmaktadır.

Senegal Gorée Adası açıkları

Senegal Gorée Adası açıkları